"Use what talents you possess: the woods would be very silent if no birds sang there except those that sang best."

"Birds sing after a storm. Why shouldn't people feel as free to delight in whatever sunlight remains to them?"

Saturday, July 21, 2012

Silver Hunting

Hello dear ones! 
Today I hunted down a load of silver cutlery form 1914!!! Its true that they are incomplete but they have history and I use aged cutlery everyday and they are all from different places and times and that's where their charm is. :) I have all different teacups too, so why not spoons? :)
I also found an old sterling moneybox that looks like a carousel and a beautiful glass vase with cup to match for water. Even the horrid heat didn't beat me down, that's how happy I was with my finds! :)


Thank you all for dropping in and all your sweet comments! I wish you all the best to you all! 
Lets all say a little prayer for all the poor souls that passed at the hands of a psychopath in Colorado.


Witajcie  mii ludziska!
Dzis zdobylam kilkanascie sztuccow z 1914 roku.Wprawdzie sa nie kompletne ale to nic maja w sobie historie,zreszta ja tez do uzytku codziennego uzywam leciwe  sztucce , kazde z innych  lat i czasow , w tym caly ich urok.Filizanki rowniez uzywam kazda inna wiec czemu np. nie lyzki :)
Znalazlam jeszcze skarbonke  posrebrzana i wazonik ze szklaneczka na wode.Nawet mi nie przeszkadzal upal ktorego nie znosze taka bylam zadowolona z moich starych-nowych rupieci.
Kochani dzieki za kazde mile slowa ktore pozostawiacie i cudnosci wszelkiej  Wam zycze!
Wspomnijmy w modlitwach  te wszystkie duszyczki ktore odeszly z rak szalenca w Colorado
22 comments:

Rose said...

Kasiu cuda zdobyłaś! A ja tylko wczoraj dwa noże zakupiłam ale myślałam, że są śliczne, teraz myślę, że są zwykłe!;) Za to kupiłam wiktoriański pamiętnik z 1892 roku!
Nie omieszkam pokazać!

Świat oszalał! Myślę o tych wszystkich Duszach co musiały przez te szaleństwo odejść! Mam tylko nadzieję, że do lepszego miejsca...

Buziak!

Joanna said...

Ależ cudne zdobycze, prawie 100-letnie, aż nie do wiary co to ludziska jeszcze trzymają, a że pozbywają się tego, to juz nie rozumiem. Oczywiście dla wyszukiwaczy, takich ja Ty, bardzo dobrze i gratuluję Ci tych rarytasów !!!
Pozdrawiam

violi igłą malowane said...

Na jarmarku trafił mi się aż jeden nóż i cieszyłam się jak dziecko , Twoje radość z znalezienie tylu pięknych sztućców musi być ogromna . Śliczne maja wzorki , teraz ciężko takie zdobyć ...
Pozdrawiam i miłej niedzieli życzę ...

Avrea said...

Śliczne te sztućce , miałaś farta :)
pozdrawiam
Ag

Robin said...

Oh my, what great finds! Everything is beautiful. Have a wonderful day!

Hugs,
Robin

Anonymous said...

Piękne rzeczy :))) ja w rupieciach na targowisku staroci kompletnie nie odróżniam np. srebra od innych badziewi, w ogóle się na tym nie znam i nie potrafię znaleźć wśród śmieci jakichś rarytasów. Tym bardziej podziwiam Twoje bystre oko! Chociaz czasem myślę, że może powinnam się odważyć i na początek kupować po prostu to, co wydaje mi się ładne, nawet jak nie jest specjalnie wartościowe... w końcu się kiedyś nauczę...

~Lavender Dreamer~ said...

They are very beautiful. They don't make silverware heavy and ornate like this any more. You made a wonderful find of a keepsake you can enjoy!

Renia said...

Skarby które zdobyłaś są śliczne, uwielbiam do Ciebie zaglądać bo wiem że zobaczę coś wyjątkowego.Podobnie jak Ty kiedy znajdę jakąś staroć dostaje wypieków jak mała dziewczynka:))Pozdrawiam serdecznie i miłego tygodnia życzę

JoAnne said...

They're gorgeous pieces Katherine and my daughter has that silver carousel bank!

Teacup-In-The-Garden said...

Wonderful!
Markus

izary said...

przepiękne skarby!!!!zwlaszcza te łyzki hmmm....do sałat? no i ta skarbonka-karuzela,:) pozdrawiam cieplutko :)

Maureen said...

Wow Kasia, I am sure it won't come as a surprise to you that I LOVE the silver!!! Awesome finds! I have been saving up my money for a trip late next week with daughter to Minneapolis. We will be stopping by a few antique stores on the way, so I hope to find some treasures down there! Take care, all the best.

Sandi@ Rose Chintz Cottage said...

Hello Katherine,
What lovely pieces of silverware! I love aged silver. It has such charm! I enjoyed your music too. Thank you for stopping by and have a beautiful week.

Blessings,
Sandi

The Polka Dot Closet said...

That was a fabulous find! I love old silver ware!

I went from being sad to being mad about the crazy sadistic Colorado killer, why people think that killing innocent people is now the way to achieve infamy!

Carol

MariaPar said...

Kasiu, kolejny udany wypad na starocie. Sztućce są przepiękne !
Pozdrawiam serdecznie

Celestina Marie said...

Hi Katherine,
What wonderful silver. I just love vintage silver pieces like this and all the charm they carry.
I do paint on old silver turning them into ornaments and such. Your collection is priceless.
Thank you for sharing and thank you for stopping by and your kind comment.
Have a wonderful day.
Hugs, Celestina Marie

Diann said...

Oh, I am having serious "silver envy"!! All of these pieces are stunning. What wonderful finds!

Evulsianka said...

O jejku jakie cudowne sztućce.Reszta zdobyczy też piękna i skarbonka i karafka do wody. Cudowne rzeczy. Zaczynam się zastanawiać, gdzie ty to wszystko trzymasz? Musisz mieć duży dom :) Pozdrawiam cieplutko.

khess136 said...

*SWOON* Your finds are to swoon for, dear Katherine! Lucky girl ~ good for you!! I just love to mismatch my silver, china, and glassware when I entertain, so much fun! It's amazing how these things can help us to forget about annoyances ~ like the heat!
Thank you for sharing your treasures!!
xoxo
Karen

Dorthe said...

Dear Katherine,
so absolutely wonderful, are your silver.
I love the patterns on it, so Rococco like ,some of it- and all so beautiful. I love to use different glasses,cups, and all on my table too. The carrusel piece is gorgeous, and the bottle and glas lovely for your bed table.
Hugs from Dorthe

darakw said...

Zazdroszczę szalenie samej możliwości gdzieś coś wyszperać, nie mówiąc już o samych skarbach. Jak dla mnie, to są po prostu obłędne! Czy one pamiętają o swoich poprzednich właścicielach? Historia...

Kaja said...

Śliczności!
Mam totalnego bzika na punkcie starych sztućców i tak, jak Ty cieszę się z każdej zdobyczy. Pozdrawiam ciepło. Nie wiem dlaczego, ale nie mogę dziś "dodać się" jako obserwującą Twojego bloga. Dobrze chociaż, że mogę pozostawić komentarz! ;-)